Amazon FBA Türkiye

Amazon FBA Sistemi Nedir ?

Kelime anlamıyla “fulfilled by Amazon” Amazon tarafından yapılmış anlamına gelen bu sistem e-ticareti alıcılar ve satıcılar için mevcut halinden daha da kolay ve hızlı kullanılabilir hale getirmeyi amaçlar. Peki nasıl ? Normal sistemin aksine FBA ile birlikte satıcıların ürünleri depolama ya da kargolama zahmeti ortadan kalkar. Bu iş yükünün hepsini Amazon üstlenir. Ürünler Amazon’un kendi depolarında muhafaza edilir ve çalışanlar tarafından paketlenir. Satıcı sipariş aldığında ise kargo işlemlerini ve sonrasında kargo takibini yine Amazon yapar. Fazlasıyla zaman ve efor ayrılması gereken bu işlerin üstlenilmesinin yanı sıra FBA sistemindeki ürünler Amazon’un Prime bölümünde yer alır. Bu sayede ürünleriniz her zaman üst sıralarda olur ve satışlarınız artar.

 

Türkiye’den Amazon Depolarına Kargolama Nasıl Yapılır ?

Türkiye’den Amazon FBA depolarına ürünlerin nakliyesini yapmak satıcılar için seçeneklerin çeşitliliği ve izlenmesi gereken yönetmelikler nedeniyle kafa karıştırıcı ve meşakkatli gelebilir. İthalatçılar için ise nakliye kısmını gerçekleştirmeleri, gerekli izinleri almaları ve prosedürleri izlemeleri gerektiği için daha zorlayıcı gözükebilir. FBA kullanmak için öncelikle Amazon’da bir satıcı hesabı oluşturmanız ve sonrasında deposunu kullanacağınız ülkede katma değer vergisi kaydı oluşturmanız gerekir. Amazon’un yönlendirmesinde ilk sene ücretsiz olmakla birlikte ikinci senenizde vergi alınmaya başlanır. Ürünler kataloğa eklendikten sonra FBA seçeneğini seçmeniz gerekir. Bundan sonra ise depoya göndermek üzere barkodlu ürünlerinizi kargoya vermenizle işiniz biter. Kargolama sürecinde satıcıların isteklerini en hızlı ve en düşük maliyette en iyi şekilde gerçekleştirmek için seçenekleri hız, fiyat, güvenlik ve satıcının harcaması gereken çaba kriterleri açısından kendinize en uygun yöntemi seçebilmeniz ve sağlıklı karşılaştırma yapabilmeniz için ayrı başlıklar altında listeleyeceğiz. 

Ürünlerinizi Amazon FBA’ya Gönderecek İyi Bir Sevkiyat Firmasını Nasıl Bulabilirsiniz ? 

Ürünlerinizi Amazon FBA depolarına ya da başka bir yere gönderirken size eşlik edecek bir profesyonel firma arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bizimle iletişime geçin. Türkiye genelinde sahip olduğumuz geniş ve profesyonel sevkiyat ağımızla size en iyi şekilde yardımcı olabiliriz.

Ürününüzü Pazara Ulaştırmanın En Hızlı Yolu: Üreticiden FBA Depolarına Hava Yoluyla Kargolama

Hava taşımacılığı deniz yolundan çok daha pahalı olmasına rağmen bu maliyeti azaltmanın birkaç yolu vardır. Amazon’a malları tek bir depoya transfer etmesi için ödeme yapmak sizi ürün başına ek 0.30$ ödeme yapmaktan kurtarır. Doğrudan FBA depolarına giden taşımacılık kullanmak gönderinizi düzenlemenin daha kolay bir yoludur. Ürünlerin hasar alması muhtemel bir olasılık olsa da Türkiye’de denetim ekleyerek bu ihtimalin en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Hava yoluyla kargolama yaparken paketlerinizi etiketlemeniz veya kontrol etmeniz gerekmez bu şekilde zamanınızdan kazanırsınız.

Kapıdan Kapıya Hava Yolu Taşımacılığı

Kelime anlamıyla “fulfilled by Amazon” Amazon tarafından yapılmış anlamına gelen bu sistem e-ticareti alıcılar ve satıcılar için mevcut halinden daha da kolay ve hızlı kullanılabilir hale getirmeyi amaçlar. Peki nasıl ? Normal sistemin aksine FBA ile birlikte satıcıların ürünleri depolama ya da kargolama zahmeti ortadan kalkar. Bu iş yükünün hepsini Amazon üstlenir. Ürünler Amazon’un kendi depolarında muhafaza edilir ve çalışanlar tarafından paketlenir. Satıcı sipariş aldığında ise kargo işlemlerini ve sonrasında kargo takibini yine Amazon yapar. Fazlasıyla zaman ve efor ayrılması gereken bu işlerin üstlenilmesinin yanı sıra FBA sistemindeki ürünler Amazon’un Prime bölümünde yer alır. Bu sayede ürünleriniz her zaman üst sıralarda olur ve satışlarınız artar.

Zahmetsiz Bir Taşıma Yolu: Hazırlık Merkezine Hava Yoluyla Kargolama

Ürün paketlemenizin Amazon tarafından depolanma ve satış sistemine uygun olup olmadığını mı düşünüyorsunuz ? Bir hazırlık merkezine kargolayarak bu dertten ve paketlemeyle zaman harcamadan kurtulabilirsiniz. Merkezlerde ürünleriniz uygun şekilde paketlenir ve etiketlenir. Hızlı, eforsuz ve güvenilir bir taşıma yolu olmasının yanı sıra tek olumsuz yanı fiyatıdır. Pahalı olması FBA sisteminin talebinin yüksek ve Amazon’un çalıştırdığı işçi sayısının maliyetinden kaynaklanmaktadır.

Yavaş ama Ucuz Bir Yol: Deniz Yoluyla Taşıma

Türkiye’deki tedarikçiden Amazon FBA depolarına mal göndermek için tercih edebileceğiniz en yavaş çözüm olmasına rağmen aynı zamanda seçebileceğiniz en ucuz çözümdür. Aynı zamanda sizi efor harcamaktan da kurtarır fakat ürünlerinizin sağlam ulaşması üzerinde kontrolünüz azdır.

Deniz Yoluyla Depoya Taşıma 

Hazırlık ve denetleme merkezlerinin aksine depolama merkezlerine kargolama yapmak görece daha ucuzdur. Bu merkezler ürünlerinizin nakliye işlemleri, vergiler ve gerekli prosedürlerin izlenmesini yürütür. Ayrıca LCL süreçlerinde danışmanlık yapar.

Hangi Uluslararası Ticari Teslim Şeklini Seçmelisiniz: LCL vs FCL

LCL “Less Than Container Loads”, bir konteyner yükünden az ve FCL “Full Container Load” bir konteyner dolusu anlamına gelir. Ürünleriniz bir konteyneri dolduracak boyutta değilse konteynerinizi başka bir satıcıyla paylaşmak maliyeti azaltmak açısından mükemmeldir. Bütün konteynerde tüm haklara sahip olunması nedeniyle FCL daha güvenli bir seçenektir.

Uygun Dağıtım Merkezini Seçmeniz Neden Önemli ?

Küçük değişimler büyük farklar yaratır. Örneğin Amerika merkezli bir faaliyet yürütüyorsanız ve mallarınızı Türkiye’den ithal ediyorsanız, California’da bulunan bir merkez seçmeniz New York’ta konumlanmış bir merkez seçmenizden çok daha avantajşı olacak ve size minimum iki haftalık bir taşıma süresi kazandıracaktır.
Dağıtım merkezi ürünleriniz üzerinde iyi bir kalite kontrol sağlar. Bu, hasarlı ürünlerin herhangi bir şekilde FBA depolarına kabul edilmemesi ve menşei ülkeye geri gönderilmemesi nedeniyle oldukça önemlidir. Bu merkezler sizin için tüm süreci yönetir, kolaylaştırır ve ürünlerinizin kabul edilip edilmeyeceğini dert etmekten sizi kurtarır.

Bunları Mutlaka Kontrol Edin: Satıcı ve Tedarikçi İçin Yapılması Gerekenler Listelesi

 

 • Yukarıda bahsettiğimiz uluslararası ticari teslim şeklini doğru seçip seçmediğinizi kontrol edin (LCL veya FCL).
 • Minimum Order Quantity, “MOQ”. Tedarikçinizin tedarik etmeyi kabul ettiği minimum sipariş miktarını kontrol edin.
 • Siparişin parça sayısını, bileşenlerini kontrol edin.
 • Ürünlerin tam boyutunu ve ağırlığını bildiğinizden emin olun. Tedarikçinize kaç kutu olduğunu ve toplam hacmini danışın.
 • Gönderim maliyetini bulmak için aldığınız teklifi ürünlerin birim sayısına bölün.
 • Depolama alanına ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Bu durumun birim başına maliyetin üzerinde etkisi olur.
 • FBA yöntemini kullanan satıcıların ürün etiketlerinin üzerine basılan numara olan “FNSKU” numaranızını indirebilmek ve fabrikanıza verebilmek için listelerinizi tamamlayın.
 • Üreticinizle bir üretim tarihi belirleyin ve gecikme durumunda ek ücretlere tabii tutulan bir sözleşme imzalayın.
 • Taşıma öncesi kontrol için bir denetleme şirketiyle anlaşın. Başarısız kontrol durumunda ek ücretleri içeren bir anlaşma imzalayın.
 • Ürünün veya ambalajın herhangi bir şekilde özelleştirilmesini tercih ediyorsanız tedarikçinize tasarım numuneleri sağlayın.
 • Tedarikçinize menşei ülke etiketleri ve ambalajda bulunması gereken diğer etiketleri sağlayın.
 • Ürün ambalajı üzerine menşe ülke, ağırlık, boyut ve herhangi bir güvenlik bilgisi isteyen işaretleri eklediğinizden emin olun. Ayrıca karton üstünde firma adı, ürün türü, genel bilgiler ve varış yeri yer almalıdır.
 • Son olarak, gümrüklerde sorun yaşamamak için doğru HS kodunu, tüm dünyada geçerli olan ve ürünleri sınıflandırılmak için kullanılan kod, kullandığınızdan emin olun.

Tedarikçiler İçin Kontrol Listesi

 • Karton boyutu 63.5 cm’yi geçemez.
 • Ağırlık en fazla 6 kg olmalıdır.
 • Kartonlar en fazla 150 birim içerebilir.
 • Birim ürünün kendisine veya bileşenleriyle birlikte son ambalaja tekabül eder.
 • FNSKU barkodu beyaz bir arka plan üstünde bulunmalıdır.
 • Taşıma öncesi bir denetleme şirketiyle randevu ayarlanmalıdır.
 • Başarısız kontroller maliyeti fabrikaya yüklenecek yeniden kontrol ücretleri gibi cezalara sebep olabilir.
 • Polietilen torbaların üzerinde boğulma uyarısı ile geldiğinden emin olun.
 • Her türlü etiketlemenin doğru yapıldığından emin olun.
 • Şirketlere doğru üretim bitiş tarihi sağladığınızdan emin olun.
 • Gecikmeler fazladan ücretlere ve cezalara neden olabilir.
 • Şirkete olabildiğince erken bir şekilde yükün çeki listesi ticari fatura sağlanmalıdır.
 • Maliyeti Nasıl Düşürebilirsiniz ? İşin İçine Daha Az Taraf Katın ve Turkey Cargo’nun Sizin İçin Tüm İşi Üstlenmesine İzin Verin
 • Türkiye’den Amazon FBA depolarına nakliye yaparken sizin yerinize;
 • Kartonların etiketlenmesi
 • Paletlerin sıkıca paketlenmesi ve etiketlenmesi
 • Hazırlık merkezinin yapması gereken yukarıda bahsettiğimiz diğer görevler
 • Ürünlerin FBA’ya gönderilmesi ya da dağıtım merkezlerine Amazon anlaşmalı taşıyıcılar için hazır hale getirilmesi ile ilgilenir.

FBA Sevkiyat Planı Oluşturma 

Bu planı oluşturarak tedarikçinize kutuları doğru etiketleme fırsatı sağlarsınız. Küçük bir hatırlatma: gönderinizi web sitesinde ayarlarken SPD “small parcel delivery” küçük paket teslimatı ve diğer seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Nakliye planı oluşturmak aynı zamanda gönderi hazır olduğunda gönderi etiketlerini içeren dosyayı oluşturma zahmetinden kurtulmanızı ve bunu yapması için tedarikçinize göndermenizi sağlar.
Turkey Cargo’dan Tavsiyeler
UPS, “United Parcel Service” sadece Türkiye’yi hesaba kattığı için Amazon anlaşmalı taşıyıcıyı seçemezsiniz. Ülke dışında ikamet ediyorsanız bu sizin için bir çözüm değildir.
Diğer seçeneğini seçtiğinizde Amazon’un anlaşmalı olduğu, bünyesinde bulunan bir ana kargo firmasıyla, UPS, DHL, FedEx, USPS ve TNT gibi, çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Ürünlerimin hangi FBA tesisine gönderileceğini nasıl öğrenebilirim ?

Sevkiyat planı tamamlandıktan sonra belirlenmiş bir FBA adresi tarafınıza iletilir.

Palet Gereksinimleri

Mallarınızı kendiniz paletlemek veya fabrikanıza yaptırmak aranızda kaldıysanız her iki durumun da artıları ve eksilerini sizin için sıraladık.

Artılar

Fabrikanız sizin için yaparsa bazı işçilik maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

Eksiler

Paletlerin toplam hacmi konteynerin tam kapasitesini düşürür.
Paletin kendisi sorun olabilir. Amazon her paletin ahşap olmasını bekler.
Ahşap paletler düzgün bir şekilde işlenmezse kırılabilirler.

Turkey Cargo Tavsiyesi

Paletleme işlemi için bir dağıtım merkeziyle çalışmak daha maliyetli olabilir ancak paletlerinizin Amazon şartlarına tam uyumlu olduğundan emin olmanızı sağlar. Paletleme için hangi şirketi seçerseniz seçin Amazon yönergelerine uygun bir şekilde depolamaları, ambalajlamaları ve uygun etiketlemeleri yapmaları gerekecektir.

Paletlerle İlgili Birkaç Genel Kural

 • Paletler standart 40 x 48 ahşap malzemeden olmalıdır.1500 libreyi geçmemelidir.
 • Yükseliği 72 inç’I geçmemelidir. (eğer bir adet büyük boyutlu birim değilse) Sıkıca paketlenmelidir.
 • Dört tarafı da düzgün bir şekilde paketlenmelidir.
 • Öncelikle bu paletleme işlemini gerçekleştirin ve palet sayısı, hacmi ve ağırlığından emin olduğunuzda gönderinizi ayarlayın ve etiketleme için hazırlık merkezine gönderin.

Turkey Cargo Tavsiyesi

Dağıtım merkezi hizmeti kullanıyorsanız mallarınızın varış ülkesine ulaştığında gümrükten geçmesi gerekeceğinden nakliye ve gümrük hizmetlerini aynı anda sağlayan bir firma seçtiğinizden emin olun.

Son Öneri ve Bilgilendirmeler

Yukarıda bahsedilen tüm kaegolama çeşitleri arasından sizin ve şirketiniz için en iyi olan yöntemi seçmelisiniz. Fiziki bir ürün satarken terarik zinciri yönetimi ve lojistik işinizin başarılı olmasında kilit rol oynar.
Müşteri deneyimine önem veren ve çıkarlarını gözeten bir strateji benimsediyseniz harika Amazon incelemeleri elde edecek ve işinizi oldukça hızlı bir şekilde büyütebileceksiniz.
Satışa ilk başladığınızda en kolay yöntemi seçmek isteyebilirsiniz fakat deneyim kazandıkça daha verimki ve daha uygun maliyetli sistemler oluşturmanız gerekecektir.
FBA depolarına gönderim yaparken bu hususları daima hatırlayın;
Mümkün olan en kısa mesafeyi seçmelisiniz.
Sevkiyatta en düşük aracıyı sisteminize dahil etmeye çalışın. (Tavsiye: birden fazla süreci tek bir elden yürütebilecek firmaları tercih edin)
İşlerinizi gecikme ve sorunları ortadan kaldırmak için en kısa sürede düzenleyin.
Tüm sevkiyatı düzenlemek için kendinize sürdürülebilir bir sistem yaratın.
Bu ilkeleri uyguladığınızda tedarik zinciriniz başarılı olur ve zamandan, paradan ve stresten tasarruf edersiniz.

×