ETGB Nedir ?

Açılımı Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi olan ETGB, ihracat işleminde operatörler tarafından elektronik olarak düzenlenen bir beyandır. Havayolu ve karayolu ile kargo taşımacılığı ile taşınan eşyanın gümrük işlemlerinde kullanılan bu beyanname, tamamen elektronik ortamda yapılıp kağıt gerektirmeyen bir işlemdir.

EGTB Nasıl Yapılır?

ETGB ihtiyaçlarınız için Turkey Cargo yanınızda! Bireysel olarak satın aldığınız eşyanın gümrük işlemlerinin tarafımızca yapılması mümkündür. ETGB sayesinde yurtdışından satın aldığınız ürüne herhangi bir prosedürle uğraşmaksızın kolayca ulaşım sağlamanız mümkün hale gelir. Mikro ihracat yapan ihracatçıların gümrük beyanı maliyetlerinin azaltılması açısından da ETGB oldukça faydalı bir işlemdir. ETGB beyan formu doldurularak bu işlem kolayca yapılabilir.

Mikro İhracat Nedir?

Türkiye’den çıkışı yapılan ve ağırlığı 300 kilogramdan az ve maliyeti 15000 Euro’dan az olan kargolarınızın ETGB ile yurt dışına satış işlemlerinize mikro ihracat denir. Bu şartlara uymayan ürünler mikro ihracat kategorisine girmemektedir. Fuar ve sergi amaçlı geçici olarak gönderilen ürünler veya tamir amaçlı gönderilen eşyalar, denetim gerektiren eşyalar ya da bedeli olmayan ürünler mikro ihracat şeklinde gönderilemez.

 

Mikro İhracatın Avantajları

Mikro ihracat şeklinde gerçekleştirilen işlemlerde;

– Gümrük müşavirliği hizmet bedeli yoktur.

– Beyanname arşivine gerek kalmayacaktır.

– Vekaletnameye de gerek kalmaz.

– Çıkış ambar ücreti olmaz.

– Evraklarla uğraşmazsınız, zaman tasarrufu edersiniz.

– Gönderinizin KDV iadesini alabilirsiniz.

– Ve son olarak ihracatçılar birliği kaydı gerekli değildir.

ETGB İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

ETGB için gerekli belgeler, maliye onaylı ve Türkçe dilinde fatura aslı, dolaylı temsil yetki belgesi, ETGB beyan formu ve gönderimin yapılacağı ülkede beyan için gerekli olan İngilizce dilinde fatura şeklindedir.

Süreç Nasıl İşler?

Çağrı kaydı verilirken gönderinin mikro ihracat şeklinde, ETGB ile ihraç edileceği bilgisi gönderici tarafından belirtilmelidir. Gerekli bilgi ve beyannameler Turkey Cargo tarafından sıkıntısız bir şekilde hazırlanır. Turkey Cargo, gönderilerin ihracat olduğunu belirterek işlemlere devam eder. Gönderi hızlı bir şekilde havalimanına aktarılır. Havalimanındaki ihracat bölümü gönderiyi aldığı gün ETGB verir, hızlıca ihracatı yapılır, ürün yurtdışına aktarılır. Ertesi iş gününde Turkey Cargo, göndericiye ETGB evraklarını e-posta yoluyla elektronik yoldan gönderir.

 

×