IOR / EOR nedir ?

IOR/EOR, ithalat ve ihracat işlemlerinin yönetilmesi ve denetlenmesi için kullanılan kısaltmalardır. Bu süreçler, ithalat öncesi malların sınıflandırılması ve değerlemesi, ihracat süreçlerinin genel tekrarı, hedef/kaynak ülke düzenlemelerinin uygunluğu, tüm vergilerin uluslararası ticarette ödenmesi, özel beyanların devlet kurumlarına sunulması ve gerekli tüm belgelerin hazırlanması (sertifikalar, izinler ve yetkiler) gibi doğrudan sorumlulukları içerir.

IOR/EOR hizmetleri, herhangi bir ürünün ithal veya ihraç edilmesi için gerekli olan hedef veya kaynak ülkede yerleşik bir işletmeye veya tüzel kişiye sahip olmanın yanı sıra, ithalat/ihracat süreçlerinin ve müteakip tüm vergilerin sorumluluğunu alarak bu rolü üstlenir. Resmi olarak hükümetler tarafından bir sevkiyat işleminin bir parçası olarak tanınırlar. Ayrıca, IOR/EOR hizmetleri, yeni bir ülkede ticaret için gerekli olan tüm düzenlemeler ve mevzuata uygunluğu sağlar ve müşterilerin diğer ülkelere garanti veya yedek stok ihraç etmelerini kolaylaştırır. Dünya çapında geniş bir nakliye ağı ile hizmet veren Turkey Cargo & Prof Gümrükleme, tüm bu IOR/EOR görevlerini kolayca sağlayabilir.

 

Özet olarak ; Türkiye’den ihracat yapmak için, şahıs firması, limited şirket veya anonim şirket üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda, ticari kuruluşu olmayan yurt dışı firmaların Türkiye üzerinden transit işlemleri veya Türkiye içi gümrük işlemleri için mutlaka firma ünvanı kullanılması gerekmektedir. Bu, ticaretin prosedüre uygun olmasını sağlar.

Add a Comment

Your email address will not be published.

×